Parki oraz lasy
Na terenie Miasta i Gminy Gąbin występuje szereg parków oraz lasów, gdzie każdy może odpocząć i zbliżyć się do natury.
Parki Miejskie i tereny zielone:
Najstarszym i największym tego typu miejscem jest Park Miejski przy ul. Kościuszki. Powstał on około 1905 roku. Wcześniej znajdował się tam miejski rynek. Park ma ponad 12 000 m2 powierzchni. Charakteryzuje się bogatym, gęstym i różnorodnym drzewostanem. Przeważają drzewa liściaste. W parku znajduje się Pomnik Nieznanego Żołnierza. Obiekt powstał przed II wojną światową. Było to miejsce upamiętniające mieszkańców ziemi gąbińskiej oraz wszystkich Polaków walczących o niepodległość w latach 1918-1921. Zniszczony w czasie wojny, po 1945 roku nie został odbudowany. Pod koniec lat 80. powstał w Gąbinie Komitet Odbudowy Pomnika Nieznanego Żołnierza. Dzięki staraniom mieszkańców, Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej oraz proboszcza Jerzego Drozdowskiego, w 1987 roku udało się odsłonić zrekonstruowany monument. Był to jeden z pierwszych tego typu obiektów w PRL – odbudowany i wyświęcony przez duchownego. Park posiada tor rolkowy, wybrukowane alejki, ławki oraz jest dobrze oświetlony i monitorowany. Znajduje się w nim również miejska siłownia, mini plac zabaw dla dzieci oraz stacja napraw rowerów.
Park 10-ciu Rozstrzelanych powstał na miejscu zniszczonych w czasie wojny kamienic, stanowiących południową pierzeję miejskiego rynku. Podczas okupacji pod parkanem gąbińskiego kościoła, sąsiadującym z obecnym parkiem rozstrzelano 10-ciu mieszkańców Gąbina i okolic. W 1945 roku w miejscu stracenia pobudowano okazały pomnik, który stoi do dnia dzisiejszego. Park posiada wybrukowane alejki, ławki, kosze, parkowe oświetlenie oraz bogaty drzewostan. Przeważają tam lipy i topole. W 2019 roku, z inicjatywy klubu rowerowego MUKS Tandem Gąbin, w parku posadzony został Dąb Pamięci, upamiętniający ofiary II wojny światowej z Miasta i Gminy Gąbin. Od strony ul. Warszawskiej, naprzeciwko ratusza znajduje się lokalny Punkt Informacji Turystycznej.
Kolejnym dużym terenem zielonym w mieście jest Park Przy Pomniku Głazie Józefa Piłsudskiego. Podobnie jak park 10-ciu rozstrzelanych, powstał na miejscu zniszczonych w czasie wojny kamienic miejskich. W latach 2006-2007 tereny te zostały zrewitalizowane w ramach projektu modernizacji miejskiej starówki. W parku postawiony został wtedy pomnik-głaz Marszałka Piłsudskiego – honorowego obywatela miasta. Wspomniane miejsce jest punktem wielu uroczystości historycznych, m.in. Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Istotną rolę rekreacyjną odgrywa Park Miejski Przy Fontannie. Stanowi on doskonałe miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców. Na ponad 2000m2 znajduje się bogaty drzewostan – głównie lipy. Centralnym punktem parku jest fontanna miejska, otoczona kolorowymi balkonami kwiatowymi. Od strony wschodniej znajduje się miejska szachownica. Miejsce, w czasie sezonu letniego, cieszy się dużym zainteresowaniem wszystkich amatorów sportów szachowych.
W południowej części miasta znajduje się Park Miejski na Nowym Rynku. Miejsce, otoczone żywopłotem, w porównaniu do pozostałych parków miejskich, nie posiada tak bogatego drzewostanu. Rosną tam w większości lipy.
LASY:
Na terenie gminy wyznaczono powierzchnie lasów ochronnych – cały kompleks leśny na północ od miasta Gąbin. Obszary przyległe do doliny Wisły należą do międzynarodowego węzła ekologicznego – Obszar Puszczy Kampinoskiej. Powierzchnia lasów w gminie i mieście Gąbin wynosi 3 056 ha. Wskaźnik lesistości wynosi 20,5% .
Warto wspomnieć, iż powierzchnia o szczególnych walorach przyrodniczych prawnie chroniona stanowi 45,3% obszaru gminy Gąbin i jest większa od wojewódzkiej (29,7%), a nawet krajowej, która wynosi 32,5%. Należy podkreślić fakt, że w granicach administracyjnych Gąbina znajdują się 23 ha lasu (tzw. Gąbiński Kompleks Leśny) stanowiącego własność gminy – co wraz z parkami miejskimi jest cennym walorem przyrodniczym miasta. Oprócz typowych obszarów leśnych, występują u nas nadwiślańskie siedliska łęgowe. Zachowane są również liczne fragmenty roślinności naturalnej i półnaturalnej, roślinność jezior, torfowiska wysokie i przejściowe grądy subkontynentalne, zespoły boru mieszanego i liczne płaty świetlistych dębów.

Źródło informacji: https://www.gabin.pl/miasto-i-gmina/turystyka/odkryj-miasto-i-gmine-gabin/1060-lubie-przyrode#kompleksy-lesne
oraz: https://www.gabin.pl/miasto-i-gmina/turystyka/odkryj-miasto-i-gmine-gabin/1060-lubie-przyrode#parki-miejskie